Vorbusel olen korra püüdnud aasta tagasi ja sellest püügist kirjutasin ka siin blogis, kahjuks jäin siis latikata, ometi kõrval võtsid Mikk ja Maksim järgemööda latikat välja.
Sel aastal plaanisin aga Vorbuselt latika kätte saada ja võimaluse korral võistlusel ette otsa jääda. Eesmärk üllas, selleks puhuks tegin 3 päeva ennem võistlust jälle trenni. Tulemuseks 10 kg kala, 5 latikat ning hulgim nurgu ja särge. Kala on vähemalt võistlustrassil olemas. Kuid trenni käigus sain aimu ees seisvatest probleemidest varustusega. Nimelt mul puuduvad ritvad tugevamas voolus püügiks, sest Teamsalmo Tournamendid 90 g testiga ja max 2.5 oz ritvapitsiga on kevadise Vorbuse jaoks kergelt overkill.
Aga tuleb ajada läbi sellega mis on.
Võistluse esimene päev: Hommikul varakult kohale, söödad valmis, asjad ootele ja võis minna loosimisele.
Loosiga tõmbasin sektori B4, mis tundus küllalti hea koht olema, vähemalt kallas oli puhas. Kui algas varustuse sättimine siis sain põhja loodimisega teada et ka põhi on puhas ja ühtlane, kuid madal. Jälgisin kõrval olevaid püüdjaid kes võtsid eesmärgiks alustada 1/3 jõe pealt ehk siis üsna eest, seetõttu otsustasin ise alustada poole jõe pealt et mitte teistega samale liinile jääda. Püük ise algas raskelt ning varustust testides, poole jõe peal pidas vaevu 90 g korv ja see seab juba varustusele omad nõudmised. Kuna nii tugevas voolus raskete korvidega püügis mul kogemusi vähe, kaotasin esimesel päeval 3 rakendust (2 rakendust kehva sõlme pärast mis ühendas 0,10 nööri meetri pikkuse leaderi jupiga, 1 rakendus vana varuõnge kehvade rõngaste tõttu). Vaatamata probleemidele varustusega püük sujus ja kala ikka tuli, kena nurgu ja sekka mõned särjed, kuid millegi pärast ei olnud latikat ja mitte ainult minul vaid kogu meie tsoonis. Küll aga kuulsin et kõrval tsoonis on Jaan latika alla saanud ning harrastajate hulgas kakuvad Denis ning Juri sammuti latikat. Ja nii see esimene päev möödus, kõrval püüdva Jaak Kasega võistu nurgu ja särge kakkudes.
Saaki ma suureks ei pidanud, kuid enesekindlust andis see et keegi meie tsoonis ei saanud latikat.
Kaalumisel tubli 5320 g kala ja oma tsoonis olin esimene. Kõrval püüdval Jaagul 2960 g ja paar sektorit edasi meie tsooni teine tulemus Ardo Kolga tugeva 3940 g saagiga. Teises tsoonis ja harrastajate seas aga ulatusid tänu latikale saagid üle 9 kg.
Võistluse teine päev: Tegin söödas väikesed korrektuurid et minna rohkem latika peale ja loota et eelmise päeva söötmine on latika trassi peal ühtlasemaks jaganud.
Loosimisega seekord üsna niru sektor A7, praktiliselt keset trassi ja ka loodimise tulemused olid kehvad kuna põhjas palju risu, alles poole jõe pealt läks puhtamaks.
Seekord pidin aga püüdma kõrvuti Jaan Grentsiga kellel oli eelmisel päeval oma sektoris esikoht ja kes oma kogemustepagasiga kindlasti üheks raskemaks vastaseks. Põhimõtteliselt lõin juba käega ja otsustasin et tulgu mis tuleb, mina püüan täna lihtsalt kala, mis sest et tingimused on kehvad.
Aga mida sel päeval ei olnud, oli kala.. Kui start anti sain koheselt mõned nurrud, nii ka minu kõrval püüdvad mehed, kuid need võtu jäid järjest harvemaks ja esimese tunni lõpuks oli kala meie tsoonis praktiliselt kadunud, vaid mõnel üksikul mehel vahest midagi kadus. Samas vaevlesin jällegi ka varustuse probleemidega, kaotasin päeva peale palju kalu kuna rakendus jäi välja kerides põhja risu taha kinni ja mitu kala kadus ka oskamatusest nööriga püüda (harjumuspärane haakimine monofiiliga püüdes tuleb lihtsalt ümber õppida), ei aidanud sel juhul ka väga Sensase 1mm feederkummi jupp, peenemat oleks vaja. Ja ka mitu rakendust lendas jällegi vetevanale, mis tänu varuõnge puudumisele võttis palju kallist aega..
Nii see võistluse teine päev mööduski, pidevalt kirudes ja vahel harva mõnda nurgu või särge välja kerides, latikat aga ei kusagil. Samamoodi kirusid ja vandusid kõik teised püüdjad. Ennem võistluse lõppu tõusis aga meeste seas elevus, kellegil oli latikas otsas ja pealegi korralik poiss, natuke väsitamist ja tsooni ainukene latikas lõpetas sumbas. Püüdjaks ei keegi muu kui meie eelmise päeva tsooni teine mees Ardo Kolga.
Ja nii see võistlus läbi saigi, kõik kirusid oma väikest saaki, mõtlesin endamisi et ilmselt olen oma tsooni viimane kuna kala oli tõesti vähe ja pealegi püüdsin praktiliselt trassi keskel. Meie tsoonis olid kaalud keskmiselt kahe kilo kanti, kõikusid paarsada grammi sinna ja tänna, Ardol aga 4260 g ja sealjuures palju elevust pakkunud 1,5 kilone latikas ning kindel tsooni esimene tulemus, lõpuks jõudis järg minuni ja kaal näitas uskumatu 2520 g ning tsooni teine tulemus.. Vat siis, arvasin et kindel põrumine, kuid vähene kala annab siiski kõigile võimalusi.
Ennem autasustamist löödi tulemused kokku ja kuna nii minul kui ka Ardol oli kahe päeva peale kokku kolm punkti siis otsustas meie kohad kalade kogukaal, Ardol vastavalt esikoht 8200 g ja minul teine koht 7840 g, kolmandaks tuli Jaak kellel küll kokku 8500 g, kuid punkte kahe päeva peale 5.
Kokkuvõtteks: Need kaks võistlust läksid küll hästi, mõlemal võistlusel saavutasin medali koha, kuid see kõik jättis ka kerge mõruda maitse. Oleks võinud paremini minna. Pärnu võistlusel panen ma võidu peamiselt fortuuna arvele, mõlemal päeval püüdsin ääresektoris mis andis kindla eelise (Muidugi see eelis tuleb ka realiseerida..). Ja Vorbusel pidevad varustuse probleemid, ning teise päeva põrumine (muidugi püügitrassi keskel ongi raske tulemust teha).
Kuigi ma ei ole palju võistlnud ja seetõttu väga oma söötasid hinnata veel ei saa, aga siiski ma arvan et pean söödaretseptid põhjalikult üle vaatama. Väikese kala puhul nad töötavad (kõik tulemused on siiani tulnud tänu väikesele kalale), kuid latikat ma siiani võistlustel käima pole saanud ja see on suur probleem, sest latikas määrab päris palju võistluste tulemustest.
Pean võtma kindlalt eesmärgiks teha liigiti kalapüügi trenni, näiteks viidikas, latikas, särg, nurg... , sest teatud veekogud nõuavad teatud kaladele spetsialiseerumist.
Treeningutel juurutama rohkem peenema lipsuga püüki, sest kala väsitamine kestab küll peenema lipsuga kauem, kuid võib anda 5 püügitunni jooksul kokkuvõttes lisa boonust ja lõppude-lõpuks on kalade kogukaal võistlustel määrav.
Siiski, seljataga nüüdseks 6 võistlust, nendest 4 olen lõpetanud medaliga ja arenguruumi on veel palju. Loodetavasti saan sel aastal veel võistelda, ees on ootamas juba Tubertini Cup Leedus, kus kavatsen eelmise aasta kohta parandada. :)