esmaspäev, 22. mai 2017

01.05 Räpina paisjärv ja 07.05 Lodjakoda, Emajõgi


01.05 Räpina paisjärv

  Selle aasta esimene retk Räpina paisjärvele sai teoks mai kuu esimesel kuupäeval. Kuna viimasel käigul eelmise aasta novembris oli üllataval kombel särg püügikohast kadunud, siis seekordse retke eesmärgiks oli kindlaks teha kas särg on ehk juba püügipaigas tagasi. Ja nii oligi, särg oli kenasti tagasi, küll roosärge õnnestus tabada vaid 3 tükki, kuid seevastu hariliku suurt särge tuli kevade kohta kena mitu kilo. See annab lootust suvisteks ilusateks kalasaakideks Räpina paisjärvel.
  Tagantjärgi on aga see üsna üllatav et eelmise aasta novembris särge praktiliselt tabada seal ei õnnestunudki, sest püügikoht ise on kaladele elamis- ja toitumiskohaks vägagi soodne. Aga arvan et särg otsib külmemateks kuudeks veel paremaid talvituskohti ja liigub seetõttu Võhandu jõkke, ning laskeb kevadel kudemisjärgselt tagasi paisjärve.
  Kala kokku korralik 8,8 kg.











07.05 Lodjakoda, Emajõgi

  Pühapäeval 2 nädalat ennem võistluseid tegime tiimi kaaslase Denis Mežennõiga Lodjakojas kerge trenni. Õnneks vesi oli juba korralikult soojenenud, ilmateenistuse lehe andmetel kogunisti 11,4 C, mis tähendas oodatavat nurgude õgarlus ja nii see ka oli.
  Püügist suuremat midagi rääkida pole, kuna 5 tundi püüki möödus praktiliselt katkematu nurru võtuga, lisaks veel mõned boonus latikad. Tulemuseks minul 11,9 kg ilusat kala ja Denisil tulemuseks suurepärane 14,8 kg kala, nii et Denis suutis altvoolu eelise igati hästi ära realiseerida.






kolmapäev, 3. mai 2017

22-23.04 Pärnu jõgi, Pärnu. Angleri Karikas esimene etapp.

 Alustada tuleks muidugi varasemast ehk enne võistlusi toimunud trennist.

08.04 Pärnu jõgi, Pärnu

  Kahjuks pikalt ette planeeritud kollektiivset trenni arusaamatutel põhjustel ei toimunud. Loomulikult ei meeldinud ka mulle endale 2 nädalat varem toimunud trenn, kuna suuremat ülevaadet see ei anna, aga asi seegi. Vähemalt said endale kinnitust mõningad Pärnu võistlustrassi eripärad.
 Näiteks see et põhi kalaks on siiani nurg, moodustades ca. 80-95 % saagist. Loomulikult tegi suurt peavalu kohaliku nurru võtu eripära, ehk nurru võtu vähene märgatavus. Proovisin trenni ajal selle vastu mingisugustki rohtu leida kuid tulemusteta. Ei aidanud suurt ka lühikene lips (min. 50 cm), ega ka nööriga püük. Ja kuna ma nööriga püüki praraku vähe teinud, siis eelistan siiani tamiiliga püüki ehk kindla peale minekut. Kohalikud kalastajad pidavat püüdma paarkümmend cm lühema lipsuga ja isegi siis ei näe kõiki võtte. Kala lihtsalt on seal söömisel niivõrd passiivne ja ei lähe "käima" ka söödaplatsil konkurentsi puhul.
 Aga siiski, nagu ka esimesel aastal, andis trassi peal trenn üsna muljetavaldava koguse kala. Seekord tuli kokku 4,2 kg. Arvestades eelmiste aastate tulemusi eeldasingi et võistlustel võib parimatel meestel 4-5 kg ära tulla ja keskmiselt ca. 2 kg. 





22-23.04 esimene etapp


  Esimene päev: algas loomulikult peibutussöötade segamisega. Kuna me olime Denisiga tiimis, siis tegime mõlemale sööda sama retsepti järgi mis paistis nurru peale töötavat. Ka elus komponent sai mõlemale mehele sama. Muus osas suuresti vabad käed, ehk jälgida mida Angleri tugevamad teevad.
  Loosiga mul vedas, kuna meie tiimi treener Maksim tõmbas mulle B tsooni eelviimase koha ehk nr. 19, muidugi heast sektorist tulenev rõõm kadus ka sama kiirelt sest kuulsin et minu kõrvale sektor nr 20 ehk ääresektorisse tuleb Oleg Nepomnjastsi, kes on vaieldamatult üks Eesti kõige tugevamaid feederdajaid. Tema kõrval juba vigu teha ei tohi.
  Seetõttu otsustasin et püüan nii lähedalt kui võimalik ja üritan kiirpüügiga mingisugustki edu saavutada. Põhi distantsiks seadsin kohe randi taha 20 meetrit ja teiseks distantsiks 32 meetrit.

  Võistlus ise algas, nagu ma arvasingi, praktiliselt märkamatu võtuga. Seega pidin rakendama lihtsalt teatud aja tagant tühja haakimist, lootusega et kala on konksu otsas. Esimene pool tundi läks aega peibutussööda toimimisele, sel ajal haakisin ca. iga minuti-pooleteise järel, kuid mida aktiivsemaks muutus kala, seda tihedamalt võisin teha haakimisi.
  Püügi käigus ilmnes et mina ainukesena püüan lähema distantsi pealt. Teised võistlejad kõik püüdsid kaugemalt ca. 25-30 meetri pealt. Ja vahe oli ka kala suuruses, nimelt kaugemalt tuli suuremat kala samas minu kala oli väiksem, kuid seevastu tuli minul kala tihedamalt. Mulle oli põhiline et minu kalade realiseerimise tihedus ei langeks, kuna ma pidin tegema võrreldes teistega kaalu pärast topelt tööd. Kuid õnneks paistis võistlusteks valitud peibutussööt toimivat ja ka elus komponent töötas hästi. Esimese võistluspäeva kõige raskem hetk saabus kolmandal tunnil kui kalade võtt langes üsna märgatavalt ja ausaltõeldes sel hetkel ma kaalusin tõsiselt kaugema distantsi peale kolida. Samas aga märkasin et ka teistel võistlejatel vajus võtt ära, ja see tõsiasi muutis mu meelt. Parem jääda oma püügikauguse peale ja proovida kala uuesti võtma meelitada. Senise 2-3 tühja korviga : 1 täis korviga söötmise tiheduse langetasin veelgi ja suurendasin tugevalt läbi hakitud elusa osa söödakorvis, et elusa komponendi mahlad kala käima paneks. 4-5. tund paistis asi paremuse poole liikuvat, kuna kala realiseerimise tihedus jälle kasvas.
  Viimased 1,5 tundi püüdis ka Oleg minuga sama distantsi pealt, kuid vahepealsed 2 tundi passiivset võttu mõjutasid tema kogukaalu.

Esimese päeva kaalumine oli jällegi üpris põnev, ma uskusin et mul on päris hea saak, kuid kunagi ei saa kindel olla. Ja samas ka kõrval Olegil nähtud suurem kala tekitas kõhklusi, lisaks veel eemal tsooni teises otsas tugevat tööd teinud ja pika distantsi pealt ilusat kala võtnud Krahmani kaal tekitas kartusi. Kuid endalegi üllatuseks Krahman tsooni kolmas kaaluga 3530 gr. Oleg teine kaaluga 3670 gr. Ja mina esimene kaaluga 4060 gr.
  Teises tsoonis tegi kõva tulemuse minu tiimikaaslane Mežennõi olles kaaluga 2685 gr. kolmas, teine ja esimene tulemus läksid aga Fedorovi ja Kulešovi vahel kaaluga 3145 gr. jagamisse.



  Teine päev: Peibutussööda ja elusa osas me teisel päeval muutusi ei teinud, ka taktika jäi esialgseks, ehk igaüks oma taktikaga.  Loosiga jälle vedamine, treener Maksim võttis mulle järjekordselt koha praktiliselt ääresektorisse, A tsooni, sektor 2. Kuid ka sel päeval oli minu kõrval tiim Salmo mees ja üks Eesti tugevamaid German Sayapin sektoris nr. 3. No lootsin et minu esimese päeva taktika töötab ka teisel päeval, ehk siis kiirpüük lähedalt. 
  Põhiliseks püügidistantsiks seekord 19 meetrit ja kui peaks midagi muutuma, siis teine distants 30 meetri peal. 
  Võistlus algas nagu eelmine päev, pool tundi käima saamiseks ja siis kuni kolmanda tunnini suht hea tihedusega väikese kala püük. Eks esines ka palju tühihaakimisi, kuid aegajalt tuli kala ketti ja haakimisi sai teha lausa 15-20 sekundi tagant.
  Kuid siis kolmas püügitund, kala võtt hetkega läbi. Tundas nagu oleks röövkala püügiplatsile ilmunud või keegi tugevalt keemitanud, sest ühel hetkel võtab ja järgmine hetk püüa nagu kaevust. Eks ma tuginesin seejärel eelmise päeva taktikale. Tugevalt läbi hakitud elusat komponenti ja harvem peibutussööta. Kuid sellegipoolest läks mul üks püügitund praktiliselt kaotsi. Vahepeal proovisin ka kaugema distantsi pealt, kuid raske on kala alla saada kohta kus piirkonnas teised püüdjad juba paar tundi söötnud, seega kaugem distants üsna tulemusteta. Õnneks neljas tund muutus lähema distantsi peal kala jälle aktiivsemaks ja viimasel tunnil tuli jälle praktiliselt ketti, kuid seda kaotatud tundi oli raske tasa teha.
  Minu kõrval German alustas nagu enamus teisedki, esimesed tunnid kaugemalt kus kala tuli harvem kuid see-eest suuremat. Kolmas tund muutus kala passiivseks ka temal ja ta otsustas edasi püüda viidikat kuni 5. tunnini mil minul kala võtt stabiliseerus, seejärel sai ka tema lähemal distantsil kala käima. Kuna tal suuremat tühjalt istumist ei olnud ja vahepealset aega sisustas ta viidikatega, siis kartsin et tema on sellel päeval minu kõige suurem ohustaja. Teine suur ohustaja ja tugevat püüki teinud mees oli Tširinovitš, kes püüdis tsooni teises otsas pikema distantsi pealt ilusat kvaliteetset kala.

  Kaalumine andis A tsoonis kolmanda tulemuse Tširinovitš kaaluga 3410 gr, teine tulemus German kaaluga 3460 gr ja esimene tulemus minul kaaluga 3765 gr. 
  Huvitav oli see et ma hindasin enda püügi põhjal kaalu tunduvalt suuremaks sest kala realiseerimine oli mul viimasel päeval tunduvalt tõhusam ja kiirem, aga ilmselt see vahepealne tundaega tühja tegi omad korrektuurid. Napp tsooni võit kuid siiski. 

Teises tsoonis tegi üllatava tulemuse minu tiimikaaslane Mežennõi, olles Krahmani tugeva 4805 gr kaalu järgi tsooni teine tulemusega 4145 gr. Võistluse ajal sain treenerilt infot et ta püüab suhteliselt stabiilselt kuid mitte nii hea tihedusega kui Krahman ja teised Angleri tipud. Aga siiski suutis ta lõpus tugeva tõusu teha ja tsooni teiseks tulla. B tsooni kolmanda tulemuse tegi Oleg kaaluga 3535 gr.

Kokkuvõtteks, minu siiani kõige tugevam tulemus mõlemal päeval tsooni võit ja individuaalne esikoht. Kuid et ka tiimikaaslane Denis suutis tugevate seas head tulemust teha ja end kokkuvõtteks neljandaks rebida, siis ka lisaks üllatav meeskondlik esikoht, mis on ilmselt EFK võistkonna esimene poodiumikoht nii tugeval võistlusel.