teisipäev, 11. august 2015

04.08.2015 Anne kanal, Tartu

  Feedripüügiga olen ma tegelenud nüüdseks 2 aastat, kuid siiani puuduvad kogemused järvedes (seisvas vees) feederdamisega. Lihtsalt senine elupaik on soosinud enamasti jõgede ääres kalastamist. Enamuse oma elust olen ma ju elanud Pärnu jõe kaldal Toris ja nüüd viimased paar aastat Tartus kus ahvatlev Emajõgi külje all. Kuid viimased paar võistlust, olgugi et jõgedel, on mind teinud olematu voolu tõttu kergelt õeldes murelikus. Seisvas veekogus toimivad paljuski teistsugused põhimõtted, kui vooluvees.
  Seetõttu tegin esimese katsetuse proovida feedriga püüki seisvas veel, püügipaigaks väiksem Anne kanal.
Eelinfo lubas latikat, nii ka valisin peibutussööda latika põhise. Elusat võtsin kaasa nii ussi kui ka tõuku. Loodimise tulemused näitasid et tehislikule kanalile kohaselt on põhja reljeef seal ühtlane, kuid põhjas leidub palju taimestiku. Õnneks leidsin ühe taimestiku vaba platsi u. 15 meetri kaugusel.
  Püük algas vaikusega, esimene võtt alles pool tundi peale püügi algust, kuid suuremat elavnemist ei toimunud. Võtud tulid keskmiselt 10-15  minuti tagant ja kalaks valdavalt väike 100-200 grammi latikas. Väike elavnemine toimus alles 2-3 tunnil, kuid kalade suurus jäi samaks, sekka vaid mõni nurg ja sõrme pikkune särg. Peale kella 9. muutus kala järjest passiivsemaks, eks pilvitust taevast lõõmav päike ja tuuletu leitsak tegid veeall kala loiuks. Selleks ajaks olid ka kõik iga päevased õngitsejad kanali kaldalt kadunud. Otsustasin et istun selle palavusega edasi, et äkki ikkagi toimub püügiplatsil mõni muutus.
Neljanda tunni lõpuks oli võtt sootuks lakanud, kuid ühel hetkel märkasin et põhiliin on korralikult limane.. selge.. keegi on vähemalt püügiplatsil alles. Järgneva kahe heitega viisin püügiplatsile suurema koguse tükeldatud ussi, vahetasin senise nr. 12 konksu välja suurema nr. 8 konksu vastu ja söödastasin konksu senise tõugu-ussi võileiva asemel kahe suure sõnnikuussiga. Peatselt järgnes sellele üsna tugev võtt ja otsas juba arvestatav kala. 10 minutit vaikus ja jälle korralik kala, siis nägin peale põhja langemist veel ühte tugevat võttu kuid haakimine paraku null.. ja vaikus.. Pool tundi hiljem veel lisaks paar väiksemat latikat ja nurgu, kuid suuremat kala püügiplatsile tagasi ei tulnudki. Ei aidanud ei elava komponendi sisse loopimine ega ka keemitamine.

  Kokku üle 6 kg kala, seal hulgas kaks 1,4 kilost latikat. No pm. võib ju esimese seisvas vees püügiga rahule jääda kuid siiski, oleks oodanud midagi enamat. Järvedes ja seisvas veekogus toimib peibutussööt tunduvalt aeglasemalt ja väiksemal alal kui jõgedes, seda oli ka püügi käigus tunda. Ja ka seisva veekogu vähe muutuv reljeef annab tunduvalt vähem eeliseid. Siin kohal aitaks vaid see kui tunneks järvi ja neis paiknevaid kalade toitumisalasid. Tagant järgi kuuldu põhjal toimus Anne kanalis aktiivsem latika võtt kuu aega varem ja on nüüdseks vaibunud. Ning ka viimase aja kuumad ilmad on kaladel suu lukku löönud.
  Siiski tundub Anne kanal feederdamiseks ja ennekõike õngitsemiseks huvitav veekogu, kuhu tasuks kindlasti veelkord proovima minna.





 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar